Įžanga
Temos dalykiniai mokymo tikslai
|
| |
Pradiniai reikalavimai
|
| |
Mokymosi schema
|
Mokymo ir mokymosi medžiaga glaudžiai susijusi su visa dalyko mokymosi schema. Studijuojant šią temą įgytos žinios bus svarbios studijuojant 2-6 ir 10 temas.
| |
Papildomos mokymo priemonės
|
| |
Simboliai, nuorodos
|
SVK – savikontrolės klausimai
| |
Laikas reikalingas šiai temai studijuoti
|
apie 6 val.
|
Šiuolaikinės informacinės sistemos, kurių sudedamąja dalimi yra ir kompiuterinė įranga, vystosi ypač sparčiai. Tik prieš 2-3 metus sukomplektuota įranga dažnokai ima dalinai nebetenkinti programinių informacinės sistemos poreikių, ją priseina atnaujinti, modernizuoti ar pakeisti naujesne.
Šios problemos sprendimas yra gana komplikuotas uždavinys, kadangi būtina įvertinti ne tik tuo metu išaugusius sistemos poreikius įrangai, bet įvertinti ir jos poreikių galimą padidėjimą artimoje perspektyvoje.
Būtina atlikti gana detalią informacinės sistemos poreikių techninei įrangai analizę, įvertinant tiek numatomų diegti naujų operacinių sistemų padidintus reikalavimus pagrindiniams techniniams resursams, pvz., operatyviosios atmintinės talpai, tiek diegiamų naujų programų, duomenų bazių ir pan. keliamus didesnius reikalavimus tokioms charakteristikoms, kaip procesoriaus darbo našumas, diskų kaupiklių talpa, sparta ir pan. Šiuolaikinėse informacinėse sistemose vis didesni reikalavimai keliami informacijos saugumui, efektyvesniam techniniam sistemų aptarnavimui, visada svarbi gera darbo našumo/kainos santykio charakteristika, darbų saugos, ergonominiai rodikliai, negalima neįvertinti ir ekologinių reikalavimų.
Atliekant analizę dažnai svarbu įvertinti ir dirbančiųjų tose darbo vietose pastebėtus sistemos trūkumus. Net ir tais atvejais, kai atrodo, kad techninių resursų sistema turi pakankamai, ją gali būti tikslinga keisti naujesne, siekiant didesnio darbo patikimumo, duomenų saugumo bei efektyvesnio sistemos aptarnavimo organizavimo.
Didelių įmonių ir korporacijų kompiuterinės įrangos atnaujinimas paprastai planuojamas ir vykdomas keliais etapais, dažniausiai atskirų padalinių visa kompiuterinė technika ar bent didžioji jos dalis keičiama iš karto, tuo tarpu smulkaus verslo įmonėse ar skaitmeniniuose biuruose finansinės galimybės gali lemti palaipsnį kompiuterių atnaujinimą arba tik atskirų darbo vietų modernizavimą pagerinant jų technines charakteristikas.
Kompiuterinės sistemos projektavimą reiktų suprasti kaip ruošiamos surinkinėti sistemos teorinį eskizą – projektą. Šią užduotį siūloma atlikti tokiu pat būdu kaip ir sisteminių plokščių parinkimą kompiuteriui, t. y. teoriškai, naudojant rastą internete (ar kituose šaltiniuose) medžiagą. Tarptautinis interneto tinklas yra nepakeičiamas ir išsamiausias informacijos šaltinis ieškant informacijos apie kompiuterinę techniką. Čia yra praktiškai visų įmonių gamintojų žiniatinkliai, kuriose pristatyta išsami techninė dokumentacija. Dauguma tinklapių pasižymi nebloga duomenų struktūra, priėjimo bei paieškos patogumu. Žiniatinklius nuo spausdintinių leidinių skiria tai, jog internete rečiau sutinkami “užsakomieji” straipsniai nuo firmų gamintojų ar pardavėjų. Informacija internete atsiranda gana operatyviai.
Firmų Intel ir AMD griežta rinkos segmentacija (kurią palaiko vis daugiau gamintojų) kažkiek palengvina pasirinkimo problemą, nes siaurame sektoriuje orientuotis lengviau. Bet kitą vertus, daugybė specifikacijų, interfeisų, platformų, gali suklaidinti neparuoštą žmogų.
Komponentų pasirinkimas, tai lyg tęsinys to proceso, kurio metu buvo nustatomi kompiuteriui keliami reikalavimai, t. y. lemiama jo panaudojimo sritis, etapas. Būtent šiame etape teks rasti “auksinį vidurį” tarp norimos, reikiamos ir pasiekiamos pagal finansines galimybes sistemos.
Itin svarbus faktorius, išrenkant reikiamo sistemos komponento konkretų modelį yra nusistovėjusi kaina. Gaminys turi būti rinkoje pakankamai laiko, kad nurimtų ažiotažas dėl jo naujoviškumo, mados, atsirastų konkurentų pasiūlymai, nusistovėtų, daugmaž tikroviška jo kainai. Tik tokiu atveju komponentas gali būti vertinamas pagal kriterijų našumas / kaina.
Kompiuterinės technikos progresas iki tiek spartus, jog tam pačiam komponentų sektoriuje nauji komponentai pastoviai išstumia vieni kitus. Čia svarbu teisingai apsispręsti pasirenkant specifinės paskirties komponentų strateginę kryptį. Tarkim, netgi pačią tobuliausią AGP vaizdo plokštę pirkti neprotinga, nes greitai ji taps beviltiškai pasenusia. Visi nauji technologiniai sprendimai realizuojami tiktai PCI expressx16 magistrale. Toks požiūris aktualus bet kurių kompiuterio komponentų atžvilgiu. Todėl būtina parinkti perspektyviausią sąsają, kuri ir lems tos srities komponentų vystimąsi bent keliems metams į priekį.
Toliau būtina apsispręsti, kuriuo laiko momentu labiausiai apsimoka pirkti reikiamą komponentą. Analizuojamajame sektoriuje turi būti nusistovėjęs sąsajos standartas, pripažintas daugumos stambiausių įmonių gamintojų, nes kitaip yra rizika atsidurti “kamštinėje evoliucijos atšakoje”. O jei yra visų pripažintas standartas (sąsaja), šiame sektoriuje turi būti bent keli gamintojai išleidžiantys maždaug vienodo efektyvumo komponentus. Šie komponentai turi kažkiek pasivaržyti tarpusavyje, turi būti atlikti nepriklausomi testavimai ir pan. Taigi turi būt pasirinkimas tarp kelių sprendimų tame pačiame kainų diapazone. Tik tokiu atveju galime tikėtis komponento “ilgo” gyvenimo su vėlesnės modernizacijos galimybe jo gyvenimo pabaigoje.
Dar vienas formalus orientyras gali būti naujų papildymų ir pataisymų išleidimas tvarkyklėms, bylojantis apie tai jog produktas gavo pripažinimą, nepamirštas ir palaikomas gamintojo.
Dauguma visgi pasirenka komponentus visų pirmą pagal techninius parametrus. Čia irgi yra keletas specifinių aspektų į kuriuos reiktų atkreipti dėmesį. Kaip ir daugumoje kitų atvejų, lėšų taupymas yra nevienareikšmis. Reikia aiškiai apskaičiuoti prie ko veda tam tikras kelių “žalių litų” taupymas, jeigu tai prives prie kurių nors kompiuterio galimybių sumažėjimo. Pavyzdžiui: 10 ir 20 GB talpos vinčesterių kainų skirtumas sudarė vos 50Lt, apskaičiavus vieno GB kainą pirmam tai sudarytų (parašymo momentu) apie 41 Lt, o antram apie 23 Lt. Paskutinių įrenginių GB kaina skaičiuojama centais. Panašus skaičiavimai priimtini ir kitų komponentų atžvilgiu. Taipogi galima apskaičiuoti monitoriaus “paskutinių” colių kainą ir pan. Bet atsižvelgiant į dinamišką kainų kitimą ekonominį efektyvumą apskaičiuoti reiktų prieš pat pirkimą.
Prieš parenkant kompiuterį darbo vietai įmonėje ar namams, pirmiausiai būtina apibrėžti kokiam vartotojų segmentui ta darbo vieta priskiriama.
Intel kompanija savo tinklalapyje 2006 m. pateikia dvi įstaigos stalo kompiuterių, keturias namų stalo kompiuterių ir bei Intel Centrino technologijos (Intel Centrino mobile technology) nešiojamiesiems kompiuteriams ateities modelių koncepcijas.
Įstaigos stalo kompiuterių platformos:
Ø AK vidutiniam ir stambiam verslui;
Ø smulkaus verslo AK.
Namų vartotojų stalo kompiuterių platformos:
Ø kūrybinio darbo asmeninis kompiuteris (AK);
Ø pramogų AK;
Ø gyvenimo stiliaus AK;
Ø ekstremalaus žaidėjo AK.
Kiekvienais metais šios platformos tikslinamos, tačiau bendros tendencijos išlieka.
Asmeninis kompiuteris vidutiniam ir stambiam verslui (arba korporacijos platforma) kuriamas atsižvelgiant į tai, kad norint išlikti dinamiškame ir konkurencingame versle, būtina sudėtingus darbus padaryti kokybiškai ir greitai.
Pavyzdžiui: projekto komanda Sanfranciske nuolat dirba su korporacijos gamybiniu centru Taivanyje. Dirbantieji abiejose vietose remiasi naujos kartos Korporacijos platformomis, kad bendradarbiautų sprendžiant automatizuoto projektavimo problemas. Dabar darbuotojai, dirbdami bendrai, gali įveikti laiko ir didelio atstumo barjerus. Integruotas Trusted Platform Module (TPM) garantuoja duomenų perdavimo saugumą.
AK vidutiniam ir stambiam verslui tobulinami didinant užduočių, kurias kompiuteris atlieka foniniame režime, skaičių. Tai gerina valdymą ir saugumą. Nauja platforma bus labiau pritaikyta darbo pasidalijimui: tą patį darbą gali dirbti daugelis kompiuterių, dažnai smarkiai nutolusių vienas nuo kito. Nauja platforma bus laiku pasirodęs konkurencingas produktas.
Vidutinio ir stambaus verslo (korporacijos) vPro technologijos asmeninių kompiuterių spektras platesnis. Kiek smulkiau aptariami tik smulkaus verslo kompiuteriai.
Smulkaus verslo asmeninis kompiuteris
Smulkaus verslo AK keliami patikimumo, saugumo, duomenų apsaugos, pritaikomumo ir darbo belaidžiame tinkle reikalavimai. Nauja platforma sudaro geresnes galimybes aptarnauti klientus jų namuose neprarandant ryšio su įmonės kontora. Tai labai praverčia, kai reikia bet kuriuo metu prisijungti prie duomenų bazės, iškart gauti informaciją apie pasikeitimus ir atnaujinimus sąrašuose, bendrauti su kitais darbuotojais. Įstaigos stalo kompiuteriai palaiko bevielį ryšį tarp savęs ir su nešiojamaisiais kompiuteriais.
Smulkaus verslo AK aprūpinti Intel® Matrix Storage Technology technologija, leidžiančia svarbius klientų duomenis ir ataskaitas patikimai apsaugoti net kietam diskui sugedus. Integruotos VoIP technologijos, leidžia įmonėms gerinti komunikabilumą, lanksčiai ir rentabiliai plėstis.
Smulkaus verslo AK padidėjo saugumo galimybės, pagerėjo darbas. Tai leidžia geriau panaudoti konsultantus, nedidinant įmonės IT skyriaus išlaidų arba iš viso atsisakant tokių skyrių.
Sukurti savo skaitmeninius duomenis smulkiai verslo įmonei reikalinga kompiuterinė technika turinti tokias galimybes:
Ø Darbas su sudėtingais skaitmeniniais duomenimis;
Ø Patikimas skaitmeninio turinio saugojimas;
Ø Daugiagijiškumas kuriant ir redaguojant duomenis.
Tam, kad būtų galima prisijungti prie nutolusių skaitmeninių duomenų ir paslaugų būtina:
Ø Duomenų gavimas iš nutolusių serverių laidinio, belaidžio, taip pat ir palydovinio, ryšio priemonėmis;
Ø Duomenų ir paslaugų gavimas prisijungus prie interneto;
Ø Plačiai palaikomų formatų aukšta vaizdo ir garso kokybė už santykinai nedidelę kainą.
11.1 pav. Intel „skaitmeninių namų” vizija 2006
Visus aukščiau minėtus kompiuterius jungia bendra Intel kompanijos “skaitmeninių namų” vizija. Intel kompanija pastebėjo namų vartotojų norą savo skaitmeninius ir analoginius įrenginius apjungti į vieną bendrai valdomą namų sistemą, todėl pradėjo plėtoti “skaitmeninių namų” viziją. Jau dabar daugiau kaip 150 milijonų šeimų turi priėjėjimą prie interneto ir daugiau kaip 40 milijonų turi kompiuterių tinklą namuose. Naujų standartų, pvz. 802.11, atsiradimas ir paplitimas, leidžia plačiau namuose išnaudoti interneto galimybes. Intel planuoja, kad iki 2008 metų tokių prieigų prie interneto pasaulyje atsiras apie 250000. Tai leis vis daugiau vartotojų naudotis skaitmeninėmis rinkmenomis.
2004 metais kompiuteriuose buvo sukaupta apie 500000 dainų. Dabar jau sukauptų dainų kiekis viršija 4 milijonus. Apie 2010 metus 85% gyventojų JAV turės mobilius telefonus, 53% nešiojamus kompiuterius, 37% skaitmeninius video grotuvus, 35% MP3 muzikos grotuvus, apie 71 milijoną šeimų turės priėjimą prie plačiajuosčio interneto. Tai leidžia šiandien pradėti kurti “skaitmeninius namus”, kuriuose vartotojas galės naudotis savo rinkmenomis visur ir bet kada, nesirūpinant apie tai, kur jo skaitmeninės rinkmenos saugomos, kaip ir kokiu formatu jos atkeliauja.
2006 metus Intel pradeda su nauja skaitmeninių namų technologija “Intel Viiv”, skirta darbui su daugialype terpe ir išnaudojanti naujų dviejų branduolių procesorių galimybes.
11.1 lentelė. 2006 m. reikalavimai namų kompiuterių platformoms
Gyvenimo stiliaus ir ,,viskas viename“
Pramogų AK
|
Buitinės elektronikos Pramogų AK
|
Ekstremalaus žaidėjo
ir daugialypės terpės Pramogų AK
| |
Procesorius
|
Intel® Pentium® D
(dviejų branduolių procesorius) arba Intel® Pentium® 4 su Hyper-Threading technologija
|
Inte®l Pentium® D
(dviejų branduolių procesorius)
|
Intel® Pentium®
Extreme Edition (dviejų branduolių procesorius)
|
Lustų
rinkinys
|
Intel® next-generation desktop chipset (Broadwater)
|
Intel naujos kartos lustynas (Broadwater)
|
Intel naujos kartos lustynas (Broadwater)
|
Grafika
|
Intel’io aukštos kokybės integruota grafikos plokštė
|
Intel’io aukštos kokybės integruota grafikos
plokštė
|
PCI Express x16 didelių galimybių grafikos plokštė
|
Audio
|
Intel® High Definition Audio 5.1 arba 7.1 erdvinio garso efektui
|
Intel® High Definition Audio 7.1 erdvinio
garso efektui
|
Intel® High Definition Audio dėl 7.1 erdvinio
garso efektui
|
Kietieji
diskai
|
Dvigubas SATA su Intel® Matrix Storage
Technology
|
SATA
|
SATA su Intel® Matrix Storage
Technology
|
Optinis įrenginys
|
SATA DVD R/W arba HD DVD arba Blu-Ray Disc
|
SATA DVD R/W arba HD DVD arba
Blu-Ray Disc
|
SATA DVD R/W
|
Tinklo
įranga
|
Intel’s wired GbE ir 802.11 a/b/g wireless LAN
|
Intel’s wired GbE ir 802.11 a/b/g wireless LAN
|
Intel’s wired GbE ir
802.11 a/b/g wireless LAN
|
Operatyvioji atmintinė
(minimum)
|
512 MB DDR-2
|
512 MB DDR-2
|
512 MB DDR-2
|
Buitinės elektronikos jungtys
|
HDMI arba DVI w/HDCP
|
HDMI arba DVI w/HDCP
|
Nebūtinai
|
Periferinių įrenginių jungtys
|
Bluetooth ir USB
|
Bluetooth ir USB
|
Bluetooth ir USB
|
Ten-Foot
User Model
|
Pageidautina
|
Pageidautina
|
Būtinas žaidimams
|
Two-Foot
User Model
|
Būtina našiausiuose įrenginiuose
|
Nebūtinai
|
Būtina kai kuriems žaidimams
|
Plačiajuostė kreiptis
|
Būtina internetui ir duomenims
|
Būtina internetui ir duomenims
|
Būtina internetui ir duomenims
|
Form
faktorius
|
BTX šeima
|
Small sleek CE BTX
form faktorius
|
BTX šeima su praplėtimu
|
Korpusas
|
Gyvenimo stiliaus ir
,,viskas viename“
(monitoriuje)
|
2–4" height naudojant
su Consumer Electronicskorpusu
|
~25+ litrų Tower
sistema
max praplėtimui
|
TV tiuneriai
|
SD/HD TV tiuneris su MEC
|
Dvigubas SD/HD TV tiuneris su MEC
|
Nebūtinai
|
“Intel Viiv“, suderinama su daugeliu Intel sertifikuotų elektroninių prietaisų, tinklo įranga bei programine įranga (taip pat ir filmais, muzika, nuotraukomis, žaidimais), vartotojams tampa naujų galimybių pasirenkant pramogas etapu. „Intel Viiv“ pagrindu sukurtus asmeninius kompiuterius galima valdyti nuotoliniu būdu. Kompiuteriuose naudojamas Intel dvigubo branduolio procesoriaus, lustų rinkinio platformos, programinės įrangos ir tinklo įrangos technologijos.
Šioje technologijoje dera novatoriškumas, skaitmeninių prietaisų daugialypiškumas, aukščiausios kokybės pramogos bei naujausios technologijos, leidžiančios vartotojams savo nuožiūra valdyti skaitmenines pramogas.
Technologija „Intel Viiv“ vartotojams pasiekiama įvairiomis formomis – nuo mažų elektroninio tipo įrenginių (panašių į garso ar DVD grotuvą) iki labiau įprastų stalinių kompiuterių.
Įprastų elektroninių prietaisų savybių turinčią technologiją „Viiv“ Intel kūrė, siekdama padaryti ją kuo paprasčiau naudojamą ir integruoti į bendrą pramogų erdvę. Visi „Viiv“ technologijos pagrindu sukurti asmeniniai kompiuteriai valdomi nuotoliniu pultu, jie turės „Microsoft Windows Media Center Edition“ operacinę sistemą ir vaizdo transliavimo programinę įrangą. Šių sprendimų dėka kompiuterio valdymas tampa panašus į tradicinį televizoriaus valdymą. Vartotojai vienoje integruotoje sistemoje gali žiūrėti filmus, žaisti žaidimus ir tuo pat metu atsisiųsti naujausių muzikinių kūrinių.
Dar viena televizoriaus valdymą primenanti funkcija yra „Intel Quick Resume Technology“, leidžianti kompiuterį įjungti vienu nuotolinio valdymo pulto mygtuko paspaudimu.
Kiekvienas asmeninis kompiuteris su „Viiv“ technologija taip pat turi erdvinio garso technologiją „5.1“ kokybiškam namų kino garsui (bus galima pasirinkti ir versiją „7.1“).
Papildomas televizijos signalo imtuvas asmeninio kompiuterio vartotojams sudarys „asmeninės televizijos“ galimybę – leis įrašyti, daryti pauzes, pagreitinti tiesiogines televizijos programas ar išsaugoti jas kietajame diske vėlesnei peržiūrai. Patogiai ant sofos įsitaisiusiems vartotojams technologija „Viiv“ leis mėgautis naujausiomis interneto pramogomis, atsisiųsti filmų, muzikos bei naujausių žaidimų.
Šiuolaikiniame pasaulyje vis didesnei informacijos daliai tampant skaitmenine, vartotojai siekia laisvo jos judėjimo namuose. Siekiant palengvinti tinklo įrengimą, „Intel Viiv“ technologijos kūrėjai sukūrė ir specialią programinę įrangą. Ji leis nuotolinio valdymo pultu keisti tinklo nustatymus. Jos dėka vartotojams bus nebesunku daugelį prietaisų – nešiojamus grotuvus, DVD grotuvus, televizorius bei garso aparatūrą - apjungti į vieną sistemą.
„Intel Viiv“ taip pat turi integruotą informacijos apdorojimo „variklį“, leidžiantį įvairių formatų bylas peržiūrėti pasirinktais Intel sertifikuotais įrenginiais. Be to, Intel intensyviai bendradarbiavo su asmeninius kompiuterius, elektroninius prietaisus bei informacijos turinį kuriančiomis bendrovėmis, siekianti unifikuoti prietaisų sąsają, kad vartotojams nekiltų sunkumų perkeliant informaciją namų tinkle.
Sistemos su technologija „Intel Viiv“ vienu metu gali valdyti kelias su daugialypės terpės turiniu susijusias užduotis. Tyrimais buvo nustatyta, jog būtent to tikisi daugelis namų vartotojų. Intel dvigubo branduolio procesoriai leidžia keliems žmonėms tuo pačiu metu iš skirtingų vietų naudotis vienu asmeniniu kompiuteriu. Pavyzdžiui, viename kambaryje vaikai gali atsisiųsti ir žiūrėti filmą, o tėvai kitame kambaryje tuo pačiu gali klausytis muzikos.
Pagrindiniai reikalavimai kompiuteriui su “Intel Viiv” technologija:
Ø greitas įjungimas/išjungimas,
Ø paprastas valdymas distanciniu pulteliu,
Ø mažesnis ir tylesnis,
Ø paskutiniai Intel dviejų branduolių 65nm procesoriai:
Ø Intel Pentium D procesorius,
Ø Intel Pentium Extream Edition procesorius,
Ø Intel Core 2 Duo procesorius.
Ø garso iki 7.1 palaikymas,
Ø HD video palaikymas, įskaitant ir parsiųstą iš interneto,
Ø naujos media paslaugos internete,
Ø iki 1Gb tinklo sparta.
Intel programa, leidžianti naudotis naujomis interneto paslaugomis visame pasaulyje.
Intel Viiv technologijos atsiradimas dar labiau priartina “skaitmeninių namų” viziją prie realybės. Jau dabar kuriami nauji standartai, padėsiantys sujungti skirtingas funkcijas atliekančius buitinius prietaisus į vieningą sistemą. Taip atsirado technologija UPnP (Universal Plugn’n’Play). Ateityje šio standarto vieningas taikymas visų gamintojų įvairiuose buitiniuose prietaisuose išlaisvins vartotojus nuo įrenginių tvarkyklių instaliavimo ir IP adresų rašymo. Tolimesniu buitinių prietaisų bendravimo tarpusavyje standartų kūrimu ir tobulinimu užsiima DLNA organizacija (Digital Living Network Alliance), daugiau nei 250 narių visame pasaulyje turinčia grupė, kuri numatė sertifikavimo programą “DLNA Certification And Logo Program”. Ateityje tokio logotipo buvimas ant prietaiso, leis vartotojui būti tikram prietaiso tinkamumu “skaitmeninių namų” sistemai.
Visi įrenginiai ateityje turės atitikti DLNA specifikacijas:
Ø Ethernet ir/arba 802.11 a/b/g palaikymas,
Ø IP ir HTTP protokolų palaikymas,
Ø Atitikimas UPnP Device Architekture 1.0,
Ø JPEG, LPCM ir MPEG-2 bazinių formatų atkūrimas.
Intel ir toliau artimai bendradarbiauja su kitais rinkos dalyviais – „Digital Living Network Alliance“ bei pagrindinėmis laidines ir bevieles technologijas kuriančiomis kompanijomis - „WiMAX“, „Wi-Fi“ ir „Wireless USB“. Pasak D. Makdonaldo, Intel neseniai prisijungė prie aljanso „HomePlug Industry“, tobulinančio elektros laidų instaliacijos sprendimus, leisiančius keistis duomenimis pastato viduje.
Bendradarbiaudama su kitais rinkos dalyviais, Intel siekia sukurti unifikuotą sąsają, leisiančią vartotojams nuolat stebėti komercinio turinio ir aukštos raiškos vaizdinę informaciją. Kompanijos įsitikinimu, unifikuoti ekranai yra sėkmingos skaitmeninių namų idėjos įgyvendinimo pagrindas.
11.2.4. Kompiuterių atnaujinimas
Deja, ne visada yra finansinės galimybės įsigyti naują visus poreikius atitinkantį kompiuterį. Tokiais atvejais dažnai yra galimybė sistemą atnaujinti – modernizuoti.
Kai kas teigia, kad atnaujinant kompiuterį pirmiausiai turite esantį jame procesorių pakeisti pačiu galingiausiu procesoriumi, nes tuomet būsite pasirengę reiklesnėms naujos kartos programoms. Tačiau naujos programos pasirodo daug rečiau už naujus procesorius. Programuotojai nori parduoti daugiau kopijų, tad jie taiko programas kaip galima platesniam kompiuterių ratui. Kurti programas manant, kad visi vartotojai turės galingiausius procesorius, programuotojams neapsimoka.
Sistemą paspartinti galima patobulinus kitas jos dalis. Jei per lėtai naršote po Internetą, galima ieškoti spartesnio Interneto ryšio variantų. "Word" ir "Excel" veikia lėčiau, nei norėtųsi? Padidinkite darbinės atmintinės kiekį iki 512 MB, dirbdami su gerokai galingesnėmis programomis - gal ir iki 1 GB.
Užuot pirkę už didesnę kainą supergreitą procesorių, kuris, neva, puikiai veiks su nuostabia naujos kartos programa, pasirodysiančia (veikiausiai vis dėlto ne) kitais metais, įsigykite kompiuterį, kuris gerai veikia su dabar naudojamomis programomis. Kol atsiras pernelyg sudėtinga jūsų sistemai programa, praeis treji metai, o tada ir šiaip jau bus laikas keisti kompiuterį. Be to, ant dėžutės reikalavimuose sistemai nurodytas "kompiuteris su 3,6 GHz ar spartesniu procesoriumi" jau priklausys ekonomiškųjų AK klasei ir kainuos nebrangiai. Jei kokiam specifiniam darbui dabar nereikia paties galingiausio procesoriaus, tai ir nešvaistykite veltui pinigų.
Apie galimybes atnaujinti vaizdo plokštę, prijungti papildomą diskų kaupiklį ar atnaujinti monitorių, nereikia daug ir kalbėti, kiekvienas nesunkiai tokius savo poreikius ir galimybes gali nesunkiai įvertinti.
1. Tam, kad įvertinti Informacinės sistemos kompiuterinę įrangą, būtina atlikti gana detalią informacinės sistemos poreikių techninei įrangai analizę, įvertinant tiek numatomų diegti naujų operacinių sistemų padidintus reikalavimus pagrindiniams techniniams resursams, pvz., operatyviosios atmintinės talpai, tiek diegiamų naujų programų, duomenų bazių ir pan. keliamus didesnius reikalavimus tokioms charakteristikoms, kaip procesoriaus darbo našumas, diskų kaupiklių talpa, sparta ir pan.
2. Šiuolaikinėse informacinėse sistemose vis didesni reikalavimai keliami informacijos saugumui, efektyvesniam techniniam sistemų aptarnavimui, visada svarbi gera darbo našumo/kainos santykio charakteristika, darbų saugos, ergonominiai rodikliai, negalimą neįvertinti ir ekologinių reikalavimų.
3. Įstaigos stalo kompiuterių platformos: AK vidutiniam ir stambiam verslui, smulkaus verslo AK.
4. Namų vartotojų stalo kompiuterių platformos: kūrybinio darbo asmeninis kompiuteris (AK), pramogų AK, gyvenimo stiliaus AK, ekstremalaus žaidėjo AK.
5. AK vidutiniam ir stambiam verslui tobulinami didinant užduočių, kurias kompiuteris atlieka foniniame režime, skaičių. Tai gerina valdymą ir saugumą. Nauja platforma bus labiau pritaikyta darbo pasidalijimui: tą patį darbą gali dirbti daugelis kompiuterių, dažnai smarkiai nutolusių vienas nuo kito.
6. Smulkaus verslo AK keliami patikimumo, saugumo, duomenų apsaugos, pritaikomumo ir darbo belaidžiame tinkle reikalavimai. Nauja platforma sudaro geresnes galimybes aptarnauti klientus jų namuose neprarandant ryšio su įmonės kontora.
7. Smulkaus verslo AK aprūpinti Intel® Matrix Storage Technology technologija, leidžiančia svarbius klientų duomenis ir ataskaitas patikimai apsaugoti net kietam diskui sugedus.
8. Integruotos VoIP technologijos leidžia įmonėms gerinti komunikabilumą, lanksčiai ir rentabiliai plėstis.
9. Smulkaus verslo AK padidėjo saugumo galimybės, pagerėjo darbas. Tai leidžia geriau panaudoti konsultantus, nedidinant įmonės IT skyriaus išlaidų arba iš viso atsisakant tokių skyrių.
10. Sukurti savo skaitmeninius duomenis smulkiai verslo įmonei reikalinga kompiuterinė technika turinti tokias galimybes: darbas su sudėtingais skaitmeniniais duomenimis; patikimas skaitmeninio turinio saugojimas; daugiagijiškumas kuriant ir redaguojant duomenis.
11. Tam, kad būtų galima prisijungti prie nutolusių skaitmeninių duomenų ir paslaugų būtinas duomenų gavimas iš nutolusių serverių laidinio, belaidžio taip pat ir palydovinio ryšio priemonėmis.
12. 2006 metus Intel pradėjo su nauja skaitmeninių namų technologija “Intel Viiv”, skirta darbui su daugialype terpe ir išnaudojanti naujų dviejų branduolių procesorių galimybes.
13. „Intel Viiv“ technologijoje dera novatoriškumas, skaitmeninių prietaisų daugialypiškumas, aukščiausios kokybės pramogos bei naujausios technologijos, leidžiančios vartotojams savo nuožiūra valdyti skaitmenines pramogas.
14. Įprastų elektroninių prietaisų savybių turinčią technologiją „Viiv“ Intel kūrė, siekdama padaryti ją kuo paprasčiau naudojamą ir integruoti į bendrą pramogų erdvę. Visi „Viiv“ technologijos pagrindu sukurti asmeniniai kompiuteriai valdomi nuotoliniu pultu, jie turės „Microsoft Windows Media Center Edition“ operacinę sistemą ir vaizdo transliavimo programinę įrangą.
15. Dar viena televizoriaus valdymą primenanti funkcija yra „Intel Quick Resume Technology“, leidžianti kompiuterį įjungti vienu nuotolinio valdymo pulto mygtuko paspaudimu.
16. Šiuolaikiniame pasaulyje vis didesnei informacijos daliai tampant skaitmenine, vartotojai siekia laisvo jos judėjimo namuose. Siekiant palengvinti tinklo įrengimą, „Intel Viiv“ technologijos kūrėjai sukūrė ir specialią programinę įrangą. Ji leis nuotolinio valdymo pultu keisti tinklo nustatymus. Jos dėka vartotojams bus nebesunku daugelį prietaisų – nešiojamus grotuvus, DVD grotuvus, televizorius bei garso aparatūrą - apjungti į vieną sistemą.
17. UPnP (Universal Plugn’n’Play). Ateityje šio standarto vieningas taikymas visų gamintojų įvairiuose buitiniuose prietaisuose išlaisvins vartotojus nuo įrenginių tvarkyklių instaliavimo ir IP adresų rašymo.
18. Sistemą paspartinti galima nekeičiant procesoriaus, bet patobulinus kitas jos dalis. Jei per lėtai naršote po Internetą, galima ieškoti spartesnio Interneto ryšio variantų. "Word" ir "Excel" veikia lėčiau, nei norėtųsi? Padidinkite darbinės atmintinės kiekį iki 512 MB, dirbdami su gerokai galingesnėmis programomis - gal ir iki 1 GB .
1. Kaip įvertinti kompiuterinės įrangos atitikimą informacinės sistemos poreikiams?
2. Kokias žinote įstaigos stalo kompiuterių platformas?
3. Kokias žinote namų stalo kompiuterių platformas?
4. Kaip įstaigų kompiuterių platformų raida susieta su įmonių konkurencingumu?
5. Kokias pagrindiniai reikalavimai keliami įstaigų kompiuteriams?
6. Paaiškinkite pagrindines ViiV technolgijos idėjas.
7. Kaip atnaujinti naudotą kompiuterį?
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą